facebook twitterflickrblogger

 

 

Office:

THE VETS

83 Park Street

Providence, RI 02903
tel: 401/861-4445
401/490-6735 (f)
info@film-festival.org

 

Mailing Address:

PO Box 162

Newport, RI 02840 USA

Street Address:

36 Rhode Island Avenue,

Newport, RI 02840


 

 

RIIFF Photography

Courtesy of Mike Braca

 

Video Promotions by

William Smyth,

Erik Latek, Nickolas Palermo,

George T. Marshall,

J. Scott Oberacker &

Duncan Putney

 

2014 Graphic Design by

Michael J. Chevalier

linchpinagency.com

 

 

 

Help Support The Festival

 

 

 

Download our Mobile App.

cell app.

 

 

awards

1999 Film Festival Award Winners

3rd Annual Festival Concludes Screening Amazing Films from Across the Globe

 

This was year three of the Festival and the second year for film awards. The Festival also moved officially this year to the City of Providence. More than 600 films were entered in competition this year, a steep climb from 1998 which saw 236 entries. 1998 saw amazing panels, multiple venues, a barbeque, and the first use of the Veternan's Memorial Auditorium.

 

Festival Personnel: George T. Marshall, Executive Director; Betty Newberry, Managing Director; Carolyn Testa, Artistic Director; Samina Arif and Christian De Rezendes, Programming.

 

List of Award Winners:


BEST FEATURE:
(EASTMAN KODAK VISION AWARD)

Went to Coney Island on A Mission from God...Be Back By Five
D. Richard Schenkman
Evenmore Entertainment, Hollywood, CA USA


BEST DIRECTOR

(NEW ENGLAND): (TOURISME QUEBEC)
Ground Zero/Sacred Ground
Karen Aqua, Dir/Prods.
Cambridge, MA USA


BEST DIRECTOR:

The Waiting Game
D: Ken Liotti
Absolute Films, New York, NY USA

 

Went to Coney Island on A Mission from God...Be Back By Five
D. Richard Schenkman
Evenmore Entertainment, Hollywood, CA USA

 

BEST DOCUMENTARY:

Grand Prize:
The Personals
D. Keiko Ibi
Keiko Films, New York, NY USA

(Screening of the full-legth film expanded from 1998 Premiere of the Documentary Short)

 

First Prize:
The Return of Paul Jarrett
D. Clark Jarrett
Jarrett Production Group, Los Angeles, CA USA

 

BEST ANIMATION:

Grand Prize:
Rolie Polie Olie
D. Mike Fallows
Nelvana Limited, Toronto Canada

 

First Prize:
The Room
D. Claire Ellenwood
Late Bloomer Productions, Toronto, Canada


EXPERIMENTAL:

Grand Prize:
La Casa Del Nonno
D. Lisa Sfriso
Les Productions du Goeland, Quebec, Canada

 

First Prize:
Po Mo Knock Knock
D. Greg Pak
Pak Man Prods. New York, USA

 

THE ANTHONY JOAQUIM TESTA
FOREIGN FILM AWARD:

Grand Prize:
Charles Dandelin, Des Mains et Des Mots
D. Richard Lavoie
Richard Lavoie, Inc., Rawdon, Quebec, Canada

 

First Prize:
Couer Ouvert (Open Heart)
D. Denis Boivin
Les Productions de Film Dionysos Inc.; Loretteville, Quebec, Canada


BEST SHORT:

Grand Prize:
The Guests
D. Daniel Libin
Kinetic Arts Inc. New York, NY USA

 

First Prize:
Big Canyon
D. David Agosto
HTF, Inc., Los Angeles, CA USA

 

BEST CINEMATOGRAPHY:

Grand Prize:
The Offering
D.Paul Lee
Ganymedia, Inc., Toronto, Canada


BEST SCORE:

Grand Prize:
Dumbarton Bridge
D. Charles Koppelman
Bridge Partners, Inc. Berkeley, CA USA

 

BROOKS PHARMACY POSITIVE LIFESTYLE AWARD:

Grand Prize:
Like This...
Vince Morton/Harlene Stein, Prod.
Perma Entertainment, Chatsworth, CA USA

 

First Prize:
Beyond Words: A Breast Cancer Documentary
D. Andre Aloshine/Linda Phalen-McCoy
The Healing Co-op, Portsmouth, RI USA

 

THE FINAL DRAFT ORIGINAL SCREENPLAY AWARD:

The Materialists
D. David F. McQuillen, Dir/Prod.
Q Productions; Evanston. IL USA

 

The Final
D. George D'Amato
Laughing Dog Films, Inc., Toronto, Canada

 

Freshmen
Tom Huang
Stoddard Temple Prods., Los Angeles, CA USA

 

Fishing with Gandhi
Gabe R. Weisert, Dir./Prod.,
San Francisco, CA USA

 

Protect-O-Man
D. Christopher Shelton
Eagle Rock Films, Los Angeles, CA USA

 

Jesus 2000
D. Eric Cooper
OK Maybe a Little (But Don't Make a ) Prod.; Malibu, CA, USA

 

Burning Passion
D. Brian Belefant
Adequate Films, Santa Monica, CA USA

 

24 Nights
D. Kieran Turner
Cynical Boy Productions, New York, NY USA